המחקר על הסקס הכי טוב בעולם: מה מאפיין יחסי מין מופלאים?

לא יודעת אם אתן יודעות את זה או לא, אבל הרוב המוחלט של המחקר בנושא מיניות עוסק בצד ה"מעפן" של הסקאלה. בבעיות, בדרכי טיפול לאותן הבעיות, ביחסי מין "מתפקדים" ובערך כאן זה נגמר. מבחינה מחקרית וטיפולית, יחסי מין מתפקדים הם יחסי מין טובים. מעט מאוד מחקר מיני עוסק בצד השני של הסקאלה. לא ביחסי מין "רגילים", בינוניים וסה"כ מתפקדים (שזה נגיד האמצע של הסקאלה), אלא ביחסים ממש בלתי-רגילים, מהממים, מופלאים, או באנגלית Magnificent. בפוסט הזה אני רוצה לספר לכן על יחסי מין שכאלו מתוך אוסף מחקרים שנעשו בתחום. בגישה קצת שונה מאיך שהשיח הזה נפוץ בתרבות הפופולארית.

איך לקרוא את הפוסט הזה?

המטרה של המחקרים על יחסי מין מופלאים לא הייתה ליצור מרשמים חדשים עבור האנושות. מתכון חדש ל"גוד סקס". בזה אנחנו מוצפות שנים עם כל כתבות ה"5 דרכים שבהן תגמרי על נדנדה תוך כדי שריפת 1000 קלוריות ב3 דקות". מה גם שאנחנו יודעות שאין שום קשר בין התיאורים והמירשמים הללו ליחסי מין מופלאים

לכן, המחקר הזה הוא בעל כוונות שונות. הוא בא לתאר את התופעה. לתת אולי גם השראה או כיוון. הוא לא בא ליצור סטנדרטים גבוהים ובלתי נגישים חדשים, שיחליפו את הקיימים, לגבי מה זה אומר לחוות סקס מופלא.

וככה אני גם מזמינה אתכן לקרוא את הפוסט הזה. לא בתור כתבת "איך תחווי יחסי מין מופלאים", אלא נטו לפתוח את הראש ואולי לקבל קצת השראה לגשת ליחסי המין שלנו בגישה טיפה שונה. אוקיי? זה לא מתכון!

מיהם הא.נשים שנחקרו במחקר על יחסי מין מופלאים?

בניגוד לאיך שהתרבות והמדיה הפופולרית מדברות על יחסי מין מופלאים, יחסים מופלאים לא שייכים רק לצעירות, ליפות, לבריאות, למונוגמיות, להטרוסקסואליות, לוניליות וכד'. המחקר מצא שיחסי מין מופלאים קורים אצל הצעירות והמבוגרות, הבריאות והנכות או בעלות המחלות הכרוניות. יחסי מין מופלאים חוצים מגדר, זהויות והעדפות. נפוצים בקרב המונוגמיים והפוליאמוריים, הקינקיות והווניליות. ואלה בדיוק האנשים (גברים ונשים) שנחקרו במחקר. לא בדיוק אלו שיופיעו על שער 'פנאי פלוס' (זה עוד קיים?).

וזאת כבר נקודה מרתקת בעיני, בדיוק בגלל הפער הזה שנמצא לכולנו בראש. הפער בין הגוף/הגיל/ההעדפה המינית שלנו, לאיך שאינסטגרם/כתבת מאקו מגדירים את "האישה המינית האידאלית". המחקר הזה הראה שיש יותר סיכוי למצוא יחסי מין מופלאים בקרב אלו שיוצאים מהקופסא מאשר אלו שמגדירים ומוגבלים על ידי אותה קופסא.

בקורס שלי אני נכנסת קצת יותר בפירוט לגבי האנשים שנבדקו, אבל כאן אני לא רוצה להאריך יותר מידי ולהזדרז לדבר על התוצאות עצמן של המחקר. כלומר, מה עלה בתור המאפיינים של יחסי מין מופלאים אחרי שתשאלו את אותם האנשים שחווים יחסי מין שכאלו. 

מהם המאפיינים של יחסי מין מופלאים (Magnificent)?

אחד השלבים הראשונים שהיו במחקר, היה בעצם לחקור את התופעה של יחסי מין מופלאים. ואיך חוקרות את זה? מבקשות מהמשתתפים.ות לספר על יחסי המין הכי הכי טובים שהיו להם.ן. אחרי איסוף כל אותן העדויות, החוקרות התחילו לשים לב למספר מאפיינים שחזרו על עצמם. ולמרות שהדרך לאותם יחסי מין מופלאים הייתה שונה בין כל משתתף ומשתתף (ומשתתפת ומשתתפת), "הנוף בפסגה" היה זהה. וככה בעצם עלו על זה שאכן, מדובר בתופעה, מוגדרת (אם כי גם לא חקוקה בסלע), ואלו שמונת המאפיינים המרכזיים שלה: (ושנייה תחשבו רגע כמה זה מגניב שמצאו משהו כזה מוגדר במחקר כזה מופשט!)

נוכחות מלאה ברגע

לגמרי להיות נוכחות ברגע, לא רק ברמת המיינדפולנס. אלא ממש הישאבות למה שקורה כך שלא שמות לב למה שקורה פרט למה שקורה ברגע. כזה. 

חיבור, סנכרון, איחוד

את הסעיף הזה היה קצת מאתגר לתרגם או לתאר. כולו מלא במטאפורות ובשפה ציורית שכזאת, אפשר לומר אפילו שירה. אז במקום לעבד את זה לכדי משהו שאני מבינה, החלטתי פשוט להביא לכאן כמה ציטוטים שבתקווה ימחישו את הנקודה:
"לא לדעת בדיוק איפה בן אדם אחד נגמר והשני מתחיל"
"אני מרגיש כאילו התאים והמולקולות שלנו פשוט מתמזגים"
"יש אור, אנשים שמקיימים סקס נפלא, את מקבלת את התחושה שגם אם הם בחושך, הם זוהרים בחושך"
"זה כמו הציור הזה של קלימט, כשאתן באמת לא יכולות לומר איפה הגופים נמצאים, שהם כולם מתאחדים וכל מה שאת מרגישה זה את הזרימה (flow)"

הנשיקה (גוסטב קלימט)

אינטימות מינית וארוטית עמוקה

הרגשה עמוקה של כבוד ואמון הדדיים לפרטנר.ית. של חיבה עמוקה, הערכה, דאגה לפרטנר.ית. במאפיין הזה הרבה נשאלים.ות הזכירו את מערכות היחסים שבהן יחסי מין מופלאים קרו. בדר"כ מערכות יחסים ארוכות טווח. וזה לא אפיין רק נשים, כמו שתרבותית נהוג לחשוב (שנשים הן אלו שצריכות את האינטימיות וכו').

תקשורת בלתי רגילה ואמפתיה גדולה

מצב שבו יש לנו את היכולת לשתף את עצמנו באופן מלא ומדויק. לא מעורפל. לפני, במהלך ואחרי הסקס, מילולית ולא מילולית. לקחת סיכון מילולי. לשתף היבטים חבויים של המיניות שלנו, מבלי להישפט.

זה לא בדיוק סבב סביב "כלים לתקשורת נכונה" שאפשר למצוא ברשת. אלא תקשורת ממש פגיעה, חיה ורותמת. כשהתקשורת הייתה לא מילולית, של מגע, זאת הייתה תקשורת/מגע סקרניים, עם חשק לחקירה.

כנות, אותנטיות, אמיתיות, שקיפות

האומץ להיות אנחנו. ללא מעצורים, ללא הרבה מודעות עצמית. שיתוף החשקים, הפנטזיות ומה שמעניין אותנו במרחב של אמון וקבלה. "למצוא את הקול שלנו" בסקס.

אם תחשבו על זה, אין הרבה מקומות בעולם שבו אנחנו משתחררות ומשחררות לגמרי. זה לא משהו שמקובל מאד תרבותית, אבל זה מה שקורה ביחסי מין מופלאים. 

פגיעות והתמסרות

מעבר לעירום הגופני (שגם הוא הרבה פעמים דורש פגיעות ושיחרור), מדובר פה בעירום רגשי, בקפיצה מצוק, לדברי הנשאלים.ות. התמסרות והיסחפות למה שקורה, ללא מחשבה מודעת, "איבוד מלא בגוף של המאהבת שלי". 

חקירה, לקיחת סיכון וכיף

בדרך כלל כשמדברות על סקס ולקיחת סיכון מדברות על מחלות והריונות. בסקס מופלא הכוונה היא אחרת. לקיחת סיכון במובן של משחק. "ללכת מעבר לעצמנו". ההזדמנות לחקור ולצאת להרפתקה. וכל זה עם הפרטנר.ית המוכר.ת. תחושה של כיף, של משחק, של הומור ושל קלילות. על חוסר דאגה מלטעות. זה לא היה אלגנטי.

התעלות וטרנספורמציה

סקס מופלא תואר כעילוי מנטלי, רגשי, פיזי, זוגי ורוחני. התיאור הזה לא היה שייך בלבד לאנשים רוחניים או דתיים, ואפיין בצורה מפתיעה הרבה מהנשאלים.ות. תחושה של מעבר לעולם אחר, חוויה חוץ גופית, איבוד תחושת הזמן, שם הפיזי (ובתוכם כל הטיפים הפיזיים על תנוחות והשפרצות) לא ממש רלוונטי. תחושה ש"משאירה אותך חשה גדולה יותר מכשהיית בהתחלה". 

אז מה אפשר ללמוד מהמאפיינים הללו? מה אפשר לקחת מהפוסט הזה? 

בראש ובראשונה, אני רוצה שנהיה נוכחות לפער המטורף בין מה זה יחסי מין מופלאים, לבין איך שהתרבות שלנו מגדירה אותם ברשתות החברתיות ובכתבות השטות השונות. שמת לב שאין פה שום איזכור על רטיבות? זקפה חזקה? שפיכה? אורגזמה מסויימת? מולטי? הדבר ההוא שאת חושבת שחסר לך ואם רק היה לך אז יחסי המין שלך היו טובים יותר? שמת לב שזה לא הופיע בכלל?? תחשבי על זה!

דבר שני, זה מה שציינתי קודם עוד לפני המאפיינים, לגבי הא.נשים שחווים וחוות סקס מופלא. הן כמוני וכמוך. לא הדוגמנית הצעירה חסרת הצלוליט. לא זאת שעונה ב100% על ההגדרה "אישה מינית אידאלית". יחסי מין מופלאים שייכים וזמינים לכולנו. ויש מצב שיש לנו סיכוי גבוה יותר להגיע אליהם דווקא מהמקומות שבהם יש פער בינינו ל"אישה המינית האידאלית". זאת המוגדרת על ידי מודל היופי. 

דבר שלישי, זה לקחת את המאפיינים שציינתי, ולהוריד אותם לפרקטיקה. לא אשקר, זה החלק שכנראה ידרוש משהו. הכוונה פה היא לחשוב על "תסריטים מיניים" חדשים (מהו התסריט המיני?) שיביאו לידי ביטוי את המאפיינים הללו. לבדוק: איך אפשר לעצב את חיי המין שלנו כך שיהיה בהם יותר תקשורת, לקיחת סיכון או התמסרות. מה אפשר לעשות או לומר כדי ליצור מרחב שמאפשר פגיעות? מאילו אמונות ואמיתות אני צריכה להשתחרר? דוגמא לאחת אפשר למצוא בפוסט הזה.

אז אלו כמה דברים שכבר עכשיו אפשר לקחת מהפוסט הזה ואני מקווה שתעשי זאת.

סיכומיישן

אישית, בגלל שאני אוהבת פרקטיקה, אשתף שהדבר הבא שאני מתכננת לנו זאת סדנה ייחודית שבה ניקח את המאפיינים הללו ונתכל'ס אותם. לא כי צריך, או כי יש לנו מטרה להגיע לנקודה מסוימת. אלא כי אני באמת חושבת שאפשר דרכם, לעשות עבודת חקירה על יחסי המין שלנו ולהתאים אותם קצת פחות ל"מה שאמור לקרות" וקצת יותר אלינו. ומזה יכול לצאת הרבה כיף.

אז זהו להפעם, נמשיך בשבוע הבא.
בינתיים ממש אשמח לשמוע ממך מה חשבת? מה אהבת? האם התחברת למאפיינים? פחות? כתבי לי בתגובות!

נ"ב-ים:

  1. כל המחקרים והספר שנכתב בעקבות המחקרים הם באנגלית. תרגמתי כפי יכולתי אבל יכול להיות שיש פערים בתרגום. אם למישהי קריטי לדעת איך כל דבר נוסח במקור – ממליצה לגשת לספר.
  2. בכללי ממליצה לקרוא את הספר שמסכם את כל המחקרים. אפשר להזמין אותו כאן. הוא קריאה מעניינת. ולמרות שהתוכן יכול להיות די מופשט, אני כן ממליצה עליו. הלינק שצירפתי הוא לינק אפיליאייט. שזה אומר שאם תזמינו דרכו אני מקבלת עמלה קטנה שלא יוצאת מהכיס שלכן. אבל עוזרת לי מאד בכיסוי עלויות האתר. תודה מראש למי שתזמין דרכו, ספר זה או אחר.
  3. מתעניינת בסדנה שבה נתכל'ס את המרכיבים ונראה איך הם יכולים להשתלב בחיי המין שלנו? כתבי לי בתגובות כדי שאדע אם יש ביקוש! וגם הירשמי לתפוצה פה למטה כדי לקבל עדכון כשזה קורה.

מוזמנת להמשיך לעקוב:

רוצה לקבל עדכון כשיוצא פוסט חדש?

מוזמנת להכניס פרטים ותקבלי עדכונים על פוסטים חדשים,
המלצות קריאה, ומפגשים שווים שאני מארגנת.

2 תגובות

  1. תקשיבי, הפודקאסט שלך והסרטונים הם פשוט מדהימים, פותחים את התודעה, מיינדבלווינג ממש.
    את מתנסחת מושלם, נקי, בזרימה נפלאה והידע שאת מביאה לא יסולא בפז.
    תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן