האם כדאי להשתמש בויברטור (או בכל צעצוע מין אחר) אם אני בתולה?

לאחרונה נתקלתי בסטורי של משפיענית מפורסמת שעשתה קמפיין של צעצועי מין. אותה משפיענית קיבלה שאלה ממישהי, שהגדירה עצמה כבתולה, סביב החשש להשתמש בויברטור פנים נרתיקי. המשפיענית חיזקה והצדיקה את אותו החשש והמליצה לאותה בחורה ללכת על צעצוע שנותן גירוי חיצוני. כשראיתי את זה, זה הפריע לי. לא ההמלצה להשתמש בצעצוע חיצוני (זה דווקא סבבה). אלא החיזוק וההצדקה של מונח הבתולים ושל החשש משימוש בצעצוע פנימי בעקבות "מצב הבתולים". מתברר שלא רק לי זה הפריע, כי מספר עוקבות שלי שלחו לי צילום של הסטורי וביקשו את התייחסותי בעניין. אז הנה התייחסותי בעניין בצורה כזאת שגם נוכל ללמוד ממנה דבר או שניים:)

קודם כל – בואו נפריך את מושג הבתולים

בגדול, יש לי שתי בעיות עם מושג הבתולים. אחת קשורה לנושא שנקרא התסריט המיני (שכבר כתבתי עליו בהרחבה) והשנייה קשורה לבעלות שלנו על הגוף שלנו, במיוחד כנשים.

מי נחשבת בתולה? ולמה זה כזה מטופש?

בעצם מי נחשבת בתולה? בתולה על פי התרבות שלנו, במילים הכי ישירות, היא מישהי שפין עדיין לא נכנס לנרתיק שלה. זאת בעצם ה-פעולה שמבדילה בין לא-בתולה לבתולה. תחשבו רגע עד כמה זה מוזר שיש פעולה מינית אחת מאד מסוימת שמגדירה את זהות האישה כולה. תחשבו עד כמה זה מוזר שאנחנו יכולות לעשות אלף ואחד אקטים מיניים אחרים, או סתם בכללי להיות באינטימיות עם א.נשים, אבל אם פין לא נכנס לנרתיק, אנחנו בתולות. מנגד, פין יכול להיכנס לנרתיק שלנו, ללא שום אינטימיות, ללא שום דבר אחר, והאקט הזה משנה את זהותנו כליל. וגם, מגדיר את הסטטוס החברתי שלנו.

פה גם נכנסות הסטיגמות שיש על בתולים, במיוחד החל מגילאים מסויימים. לצערי, החל מגיל מסוים, אם טרם "איבדת" את הבתולים שלך (ולמה זה בדיוק לאבד? למה הקונוטציה היא להיפטר מזה וכמה שמהר?), לרוב את תסתובבי עם תחושת אשמה, בושה, פספוס ו"משהו בי לא בסדר" על זה. ושוב, על מה? על הכנסה של משהו לנרתיק? איך זה הפך להיות הפרמטר הקובע? למה זה כזה חשוב?

איך מונח הבתולים משפיע על ההנאה המינית שלנו?

כשמשקל הבתולים מונח על אקט החדירה בלבד, וכשבשפה שלנו המשמעות היא שאם אנחנו בתולות זה אומר שלא קיימנו יחסים, בעצם אנחנו משוות בין יחסי מין וחדירה. כלומר, אנחנו חיות בעולם שבו יחסי מין = חדירה. נקודה. לא הייתה חדירה? לא נחשב יחסי מין.

מה הבעיה בזה?

  1. חדירה זאת רק אחת הפעולות שאנחנו יכולות לעשות ביחסי המין שלנו. אם יחסי המין שלנו מבוססים בלעדית על חדירה, ורק מעט מהמסביב, מתישהו זה יתחיל לשעמם. וכשאנחנו מקובעים ומקובעות רק על אקט אחד, זה בסופו של דבר יפגע בהנאה המינית שלנו. מחקרים אגב תומכים בסעיף הזה ומראים שזוגות הטרוסקסואליים חווים יותר שיעמום מיני כשיחסי המין שלהם מבוססים בעיקר על חדירה.
  2. כשיחסי מין = חדירה, אנחנו בעצם מבטלות בשפה שלנו אקטים אחרים שיכולים להביא לנו כנשים לא פחות עונג. חדירה היא פעולה שלרוב מענגת מאד את הזכר, ויחסית פחות מענגת עבור הנקבה. כלומר, כשיחסי המין שלנו מובילים בזריזות לחדירה, ומבוססים בעיקר עליה, יש לאישה פחות סיכוי לחוות אורגזמות (מה שמוביל לפער האורגזמות ולפער ההנאה). בשפה שלנו, כשאנחנו משתמשות במונח "יחסי מין" או "שכבנו" כמילה נרדפת לחדירה בלבד, אנחנו בעצם מוחקות את כל אותן הפעולות שהכי מענגות נשים (מגע ידני ואוראלי). פעולות שלרוב לא נחשבות כ"שכבנו". בסופו של דבר, בתודעה שלנו, אנחנו מבינות שהעונג שלנו הוא פחות חשוב, הוא "אקסטרה" (וגם על זה הרחבתי כאן).

במילים אחרות, מונח הבתולים משמר את התסריט המיני. תסריט הקובע שיחסי מין מבוססים בעיקר על חדירה. מה שמבסס את פער האורגזמות ופער ההנאה בין גברים לנשים ביחסים הטרוסקסואליים (בין גברים לנשים).

"הגוף שלי הוא רק שלי" אבל עד הנרתיק. הנרתיק הוא שֶׁלְּךָ.

כשרק נכנסתי לתחום החינוך המיני ורק התחלתי להתעניין במיניות האישה, אחד הדברים הראשונים שנתקלתי בהם היה ניפוץ המיתוס סביב עניין הבתולים וקרום הבתולים. עד אז, הייתי בטוחה שקרום הבתולים הוא קרום בפתח הנרתיק שקובע האם אישה היא בתולה. בפועל גיליתי שלא כל הנשים נולדות עם הקרום, שהקרום הוא כמעט ואף פעם לא אטום ובלתי חדיר (בלי שום קשר לחדירה הראשונה), ושבעצם, נושא הבתולים הוא ממש לא עניין ביולוגי, אלא סיפור מומצא על הביולוגיה. סיפור שהמציאו גברים, כדי לבסס את בעלותם על גוף האישה.

בני אדם בעצם ראו קרום בפתח הנרתיק, ובגלל תפיסת עולמם (למשל בעלות הבעל על האישה) המציאו סיפור שעל פיו טיב הסחורה (האישה) כטיב הקרום. ממש כמו פחית טונה. Once היא נפתחה, היא פתוחה. היא לא ניתנת למכירה והיא שייכת למי שפתח אותה. זה לא הסיפור היחידי שבני אדם המציאו כדי להסביר ביולוגיה על פי תפיסת עולמם, אבל מה שבסופו של דבר אנחנו יכולות להבין מתוך הסיפור הזה, זה שהנרתיק שלנו הוא לא ממש בבעלותנו אם אנחנו לא יכולות להשתמש בו איך שבא לנו.

ונחזור לענייני צעצועים: למה זה ממש בסדר ואולי אפילו כדאי ל"בתולה" להתנסות בויברטור פנימי?

  1. קודם כל, כי הנרתיק שלך שייך לך. אם בא לך לחקור את הנרתיק שלך, אם בא לך להתנסות בצעצוע מין פנימי, העובדה שפין לא שהה שם קודם, לא אמורה למנוע זאת ממך. זה הגוף שלך. זה כמו לחכות לזוגיות כדי לטוס לחו"ל. לחכות לזוגיות כדי לקבל מסאג'. אם בא לך לטוס לחו"ל או לקבל מסאג' או לעשות כל דבר שבא לך עם הגוף שלך, להיסטוריה המינית שלך אין שום קשר לבחירה שלך. ואם במקרה את חוששת ממה שיקרה לקרום בפתח הנרתיק – ממליצה בחום לקרוא את הפוסט הזה.
  2. בקטע פרקטי: לא מזמן הקשבתי לפודקאסט על מין אנאלי שהפיל לי אסימון דווקא לגבי מין וגינלי. למין אנאלי מאד מומלץ לגשת בהדרגה. קודם לבד, עם אצבעות, אח"כ עם צעצוע קטן. כך בהדרגה עד לכניסה של הפין (וגם זה לא בהכרח חייב לקרות. נגיד "רק" אצבעות זה גם אחלה של דבר ולגמרי אפשר לעצור שם).
    מצד שני, בגלל שמין נרתיקי הוא יותר נפוץ, הרבה פעמים קופצים אליו בלי הכנה מוקדמת. מאפס למאה. במקרים מסויימים זה מסתכם בחוויה ראשונית לא ממש נעימה, מעט כואבת, עד מאד כואבת. ובלא מעט מקרים זה גם יכול להסתכם בכאבי חדירה תמידיים וממש חרדה מהעניין. ואני תוהה, לא חבל? למה לא להתאמן על חדירה בהדרגה, בדיוק כמו שמומלץ לגשת למין אנאלי?

מה שמחזיר אותי לשאלה שאותה משפיענית נשאלה

ולמחשבה שדווקא שימוש בצעצוע מין פנימי יכול להיות אחלה של דבר עבור אותה "בתולה". קודם כל עבור העונג שלה, נטו כי מדובר בגוף שלה, ולמה למנוע זאת? ושנית, אם יום אחד היא כן תהיה מעוניינת בחדירה, אז למה שלא תעשה שם קודם היכרות בעצמה?

כן, הייתי ממליצה לעשות זאת בהדרגה. להתחיל להכיר את הנרתיק עם אצבע, אח"כ שתיים, ואם יש רצון לשלב צעצוע. וכן, עדיף להתחיל באחד קטן. ובאמת, תחשבו רגע איזה אדיר זה יכול להיות לעשות היכרות עם נקודות העונג שלנו ולהגיע "יודעות" למין הזוגי. להבדיל מלהגיע לא יודעות ועם המחשבה ש"הוא אמור לדעת איך לענג אותי". מה שלא תמיד קורה…

אמל"ג – ארוך מידי לא גמרתי

מושג הבתולים הוא רעיון דפוק והגיע זמנו לחלוף מן העולם. התפיסה שיחסי מין שווים חדירה מגבילה את ההנאה המינית שלנו ואת התפיסה לגבי חשיבות העונג הנשי ביחס לעונג הגברי. הגוף שלנו הוא בבעלותנו וזה כולל את הנרתיק שלנו, בלי קשר לנסיון המיני שלנו. לכן אם מישהי רוצה להתנסות בצעצועי מין פנימיים, אין סיבה שלא לעשות זאת. בטח לא בגלל עניין ה"בתולים". יותר מזה, היכרות עם הנרתיק לפני יחסי המין הזוגיים יכולה רק לתרום להם ואפילו למנוע כאבים מיותרים.

כמו כן, "חינוך מיני" ברשתות החברתיות שנעשה על ידי אנשים שלא מגיעים מהתחום זאת תופעה שרק תלך ותתרחב בשנים הבאות. מצד אחד, זה טוב ששיח על מיניות הולך ונהיה פחות טאבו. מצד שני, אנחנו צריכות לשים לב שהתוכן שאנחנו צורכות הוא מעודכן ותואם לערכים שלנו. מה שלא תמיד קורה. לכן, בתור צרכניות ידע עלינו האחריות לקחת כל המלצה ואמירה בערבון מוגבל. לא משנה כמה גדולה אושיית הרשת המפיצה אותה.

נ.ב. מטרת הפוסט היא להפיץ חינוך מיני מתוקן שלא מבוסס על מיתוסים שפג תוקפם. המטרה היא לא "לצאת נגד" אף אחת באופן אישי. אלא נטו לצאת נגד המסר. מקווה שלא יהיה בילבול בעניין.

נ.ב.2 – אם מעניין אותך לקרוא עוד על ויברטורים (האם הם ממכרים? איך כדאי להשתמש בהם?) מוזמנת לקפוץ לפוסט הזה.

שאלות, תגובות, הערות – כתבו לי בתגובות.
עד לפעם הבאה,
אפרת

מוזמנת להמשיך לעקוב:

רוצה לקבל עדכון כשיוצא פוסט חדש?

מוזמנת להכניס פרטים ותקבלי עדכונים על פוסטים חדשים,
המלצות קריאה, ומפגשים שווים שאני מארגנת.

3 תגובות

  1. מדהים מדהים מדהים. איזה חלק גדול את לוקחת בשינוי התפיסתי שלי. את ממש מעצבת לי תודעה פמיניסטית בנושאים הכי אישיים ופרקטיים שיש. תודה ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן