רטיבות נרתיקית: כשאת רטובה למה את באמת מתכוונת?

**אזהרת טריגר: רטיבות נרתיקית, אונס, פגיעה ואלימות מינית, מיניות לא בהסכמה**

יצא לך פעם להיות בסיטואציה מינית שלא ממש עניינה אותך אבל כן להיות בה רטובה? או אפילו לא בסיטואציה מינית, פשוט להיות רטובה? אם היינו שואלות ספרים, סרטים, ואפילו חינוך מיני "רגיל" או קצת מיושן – היינו שומעות שרטיבות נרתיקית שווה עוררות וחשק. שרטיבות אומרת ש"אני רוצה את זה", "אני נהנית מזה". גם אני חשבתי ככה לא מעט שנים, עד שגיליתי שמדובר במיתוס. אבל זה קצת יותר מורכב מזה. ועל זה הפוסט השבוע.

אני לא מדברת פה על "הפרשות"

שנייה אסייג ואומר שהכוונה של כל הפוסט הזה היא לא רטיבות מהסוג שיכול לקרות לקראת הביוץ. רטיבות הורמונלית שמגיעה כמה ימים בחודש (בדר"כ). ובדר"כ לקראת הביוץ. ושהמקור שלה הוא בצוואר הרחם.

הכוונה שלי ברטיבות היא למשל לצפות בסצנת מין בטלוויזיה, משהו שאפילו לא בהכרח מושך אותך לנסות. אולי אפילו לצפות בזוג הומואים מתנשקים, בהנחה שזה לא משהו שמושך אותך – ולהיות רטובה מזה. או מנגד, להיות בסיטואציה מינית רצויה שמאד מושכת אותך, עם פרטנר.ית אהוב.ה, ובאמת לרצות ולחשוק במה שקורה, ועדיין.. לא להיות ממש רטובה? גם אחרי לא מעט זמן של "חימום".

מה נסגר?

התופעה הזאת, שבה יש חוסר התאמה בין כמה שאנחנו מגורות וחושקות לבין כמה הנרתיק שלנו רטוב – נקראת באנגלית arousal non concordance. ובתרגום שלי – חוסר התאמה בעוררות.

אז מה זה בדיוק אומר חוסר התאמה בעוררות המינית?

דמיינו מעבדה שאליה מזמנים גברים ונשים (סיס'). לזכרים – מרכיבים על הפין איזשהו אביזר שמודד זקפה. לנקבות – מרכיבים אביזר נרתיקי שמודד זרימת דם לנרתיק. את כולם מושיבים על כיסא נוח, מול מסך שעליו מקרינים סרטים ארוטיים מכל מיני סוגים. חלק רומנטיים, חלק אלימים. חלק במתאם לנטייה המינית וחלק גם לא במתאם.

תוך כדי זה, לאנשים יש מגש על הרגליים שמכסה את איבר המין, וביד יש להם אביזר שבו הם יכולים לסמן כמה הם והן מעוררים ומעוררות. דימר שכזה. שבו אפשר לסמן יותר או פחות.

ובסוף מה שמנסים לגלות זה האם יש התאמה בין התגובה הפיזית של איבר המין (זקפה או זרימת דם לנרתיק) לבין התגובה הסובייקטיבית (איך אנשים ענו לשאלה כמה הם מעוררים ממה שהם צופים).

והתוצאות מראות כזה דבר:

אצל גברים, מוצאים התאמה של 50%. כלומר חפיפה של 50% בין התגובה הפיזית לבין העוררות הסובייקטיבית. מה המשמעות של זה? זאת הרי לא התאמה מושלמת. אבל זאת התאמה מספיק גבוהה כדי שתהיה לזה משמעות סטטיסטית. כלומר זאת נחשבת אחלה של התאמה. ובגלל שהיא לא מושלמת, זה אומר שזקפה לא תמיד תעיד על עוררות, ולהפך. היעדר זקפה לא תמיד תעיד על חוסר עוררות.

ומה קורה אצל הנשים בניסוי? אצל נשים נמצא שיש התאמה של 10%. חפיפה של 10% בין התגובה הפיזית בנרתיק לבין התגובה הסובייקטיבית, מה שהאישה מסמנת במתג שהיא מקבלת. וזה נחשב שאין התאמה.

במילים פשוטות, זה שמישהי רטובה לא יגיד לי כלום לגבי מה שעובר לה בראש. ולהפך גם. אין התאמה. זה פשוט לא משהו שבהכרח יבוא ביחד.

וזה נקרא arousal non concordance או – חוסר התאמה בעוררות.

כלומר, יש לנו שני דברים שקורים במקביל שלא בהכרח מעידים אחד על השני. וזאת על אף שאנשים הרבה פעמים מתבלבלים ביניהם. חושבים שזה כן מעיד אחד על השני.

אז על מה מעידה רטיבות נרתיקית?

רטיבות נרתיקית, או בכללי תגובת איבר המין (זרימת הדם לאיבר המין), משמעותה "יש פה משהו שהוא רלוונטי מינית". כלומר, נחשפתי למשהו שמקוטלג אצלי בראש כ"מיני". כקשור למין. והנקודה היא, ש"רלוונטיות מינית" לא מעידה לכשעצמה על חשק/רצון או הנאה ממה שקורה. כלומר, לא משנה איך הגוף מגיב פיזית, זה לא בהכרח אומר ש"זה מדליק אותי", "אני אוהב.ת את מה שאני רואה". "אני רוצה יותר מזה". זה פשוט אומר שהגוף מגיב באופן די אוטומטי למה שנחשב "רלוונטי מינית".

אם רגע אחבר את זה לחוויה שלנו, אנחנו יכולות לראות משהו שמדליק אותנו ולא בהכרח להגיב אליו פיזית (ע"י רטיבות). ומצד שני, אנחנו יכולות לראות משהו שרלוונטי אלינו מינית – למשל סרט ארוטי אבל שיש בו פרקטיקה שלא מדברת אלינו, ולצורך העניין אפילו להיתקל בסיקור של אונס – והגוף שלנו יגיב אבל הראש שלנו ידחה מהדבר. כלומר זה לא יעניין אותנו בכלל למרות שכן נהיה רטובות מזה.

לסיכום, רטיבות וזקפה (גם אצל הזכר וגם אצל הנקבה) מעידים על זה שנחשפנו למשהו שהוא רלוונטי אלינו מינית. והתגובה הזאת של הגוף היא תוצר של למידה. זה קורה באופן אוטומטי לאחר שלמדנו במהלך החיים מה רלוונטי מינית ומה לא.

למה חשוב לדעת שרטיבות נרתיקית (או זקפה) לא בהכרח מעידה על הנאה וחשק?

1- כדי שנוריד מהמשמעות שלפעמים מתווספת לזקפה או לרטיבות של גברים ושל נשים.

אם מישהי רטובה – זה לא אומר שהיא רוצה. ככה פשוט. איך נדע אם מישהי בעניין של משהו או נהנית ממשהו? נשאל. זאת הדרך היחידה לדעת באמת.

ויותר מזה, ופה מגיעה אזהרת טריגר קצרה: אם חווית אירוע של מיניות שלא בהסכמה, וחווית רטיבות, או אפילו חווית אורגזמה – זה לא אומר שהסכמת לדבר, שרצית את הדבר, שנהנית מהדבר. כל אלו הן תגובות אוטומטיות של אברי המין והם לבדם לא מעידים על הסכמה, רצון או הנאה. חשוב לזכור ולדעת את זה. ובמקרה הצורך להפיץ את הידע הזה!

2- כדי שלא נתפתה להאמין להסברים שגויים ומיזוגניים

מדובר בטעות שאני פוגשת לא מעט, וטמונה במחשבה שהגוף שלנו לא משקר. "הראש יכול לשקר, אבל הגוף לא". האמירה הזאת מתחברת לנרטיב גדול יותר על פיו נשים הן "לא מחוברות לעצמן", "מיניותן מודחקת" וכל מיני אמירות שכאלה. האמירות האלה יכולות להיות נכונות לפעמים ובמידה מסוימת. אבל בקטע הזה הן פשוט לא. לצערי, אני פוגשת את הטעות הזאת כל כך הרבה שזה פשוט מביך. מנחות מיניות אפילו, שאומרות שהגוף לא משקר, וש"אם את באמת רוצה את אמורה להיות רטובה", וש"אם היינו חיות בחברה מתוקנת ומספיק פתוחה מינית – אז נשים היו מרגישות בנוח 'לומר את האמת'". בקיצור, לא משנה איך מסובבים את זה – נשים משקרות והגוף שלהן לא.

אז הטעות פה היא שבעצם נותנים ונותנות משמעות לא נכונה לרטיבות או לדם שזורם לכיוון איבר המין. משמעות של הנאה ורצון.

תשובתי: נכון, הגוף לא משקר. פשוט אנחנו רוצות לדעת מה המשמעות הנכונה של הסימנים שהוא נותן. והמשמעות של רטיבות פשוט לא שווה הנאה. היא יכולה לבוא יחד עם הנאה, וביג טיים… אבל היא לא שווה הנאה. היא גם לא שווה רצון. רטיבות/זקפה פשוט מעידה על כך שנחשפנו למשהו שהוא רלוונטי מינית. ונשים הן לא משקרות. הן לא "חסומות". הן בסדר גמור וככה הגוף שלנו פשוט עובד. פשוט צריך לדעת איך לפרש נכון את הסימנים ש"הגוף הלא משקר שלנו" נותן.

בקיצור, זה שאת רטובה, לא נותן לנו מספיק מידע לגבי מה את רוצה. ולכן גם, אם יש לך פרטנר.ית והם רואים שאת רטובה, תגידי להם שזה לא מספיק כדי לקבוע משהו לגבי מה שקורה לך בראש וכמה את נהנית.

3- חומרי סיכה ורטיבות נרתיקית

לצערי, יצא לי כבר לא מעט פעמים לשמוע מנחות מיניות כאלה ואחרות שיוצאות נגד חומרי סיכה. טוענת שחומרי סיכה מאלחשים את הפות, שהם לא בריאים, שהם לא טבעיים כמו נוזלי גוף אחרים, ועוד כל מיני הפחדות שכאלו.

קודם כל – חומרי סיכה הם לא חומרים מאלחשים (יש דבר כזה אבל זה לא חומר סיכה). דבר שני הם לא לא בריאים. כן, יש כאלה שיתאימו למישהי אחת יותר ולאחרת פחות. כן, יש כאלה שלא מתאימים כשמשתמשות בקונדומים, או בצעצועי מין מסויימים, כן יש כל מיני שיקולים בבחירה שלהם… אבל! הם לא איזשהי דרך שבה נשים משקרות לעצמן או לגוף שלהן.

כלומר הטענה שאני שומעת היא שאם היית באמת בעניין של משהו, היית רטובה. ורטובה מספיק ולא היית צריכה להשתמש בחומר הכל כך לא טבעי הזה. טענות שתמיד ידווחו לנו ברשת חברתית טבעית, על ידי מישהי עם טלפון נייד טבעי, שנועלת נעליים שנולדו בטבע וכו'.

בפועל, חומר סיכה, בדיוק כמו שמן למסאג', פשוט מוריד חיכוך ומגביר את היכולת שלנו להנות ממגע. וכשמדובר באיבר המין שלנו – חומר סיכה מונע פציעות וכאבים. אז אין שום רע בלהשתמש בחומר סיכה. זה לא אומר על המשתמש.ת שום דבר. ממש כלום. סבבה?!

וזה שאני בעד שימוש בחומר סיכה זה לא אומר שאני חושבת שאפשר לקיים כניסה של משהו לנרתיק כשהנרתיק לא מוכן לזה. מדובר בשני דברים שונים. אם את רוצה שמישהו/משהו יכנס לנרתיק – כדאי לעשות "חימום". בלי קשר לרמת הרטיבות. אבל החימום הזה לא מתבטא רק ברטיבות שלפעמים ישנה ולפעמים איננה. סבבה? אז אם עשינו חימום ואין רטיבות (וגם אם יש רטיבות) – אני ממליצה להשתמש בחומר סיכה. זה פשוט הופך את הכל ליותר כיף.

בונוסים בפודקאסט

בשלב הזה בפרק בפודקאסט שמצורף מעלה, הוספתי עוד אנקדוטות מעניינות שרלוונטיות לפרק ולתפיסת המבט הפמיניסטית על הנושא. ממליצה להאזין! החלקים האלו מתחילים בדקה 18:30 וממש שווים האזנה!

אמל"ג – ארוך מידי לא גמרתי

רטיבות וזקפה אצל שני המינים לא מעידים על הסכמה, רצון/חשק ו/או הנאה ממה שקורה. אלא פשוט שאותם א.נשים נחשפו למשהו שהוא "רלוונטי מינית".

אצל זכרים יש התאמה בין הסממן הפיזי לרצון המנטלי של 50%. זה לא מושלם. אבל זה נחשב שיש התאמה. אצל נקבות – יש התאמה של 10%. מה שלא נחשב התאמה. מכיוון שההתאמה אצל שני המינים היא לא מושלמת, כדאי שלא להסתמך על רטיבות/זקפה כמדד להנאה או לחשק. ובמקום זאת פשוט לשאול את הפרטנר.ית – מוכנ.ה? רוצה? כיף לך?

בכל מקרה, הגוף לא משקר, פשוט צריך לדעת נכונה מה הוא אומר. ואם יש צורך, אין בושה להשתמש בחומרי סיכה. הם כאן לעזרתנו ואין מה לפחד מהם.

עד כאן להפעם, מקווה שנהנתן לקרוא. אשמח לשמוע מה חשבתן (מוזמנת להשאיר תגובה). ואם יש שאלות – מוזמנות לשאול.

בפוסט הזה נעזרתי בשני ספרים מעולים:

Come As You Are / Emily Nagoski
Tomorrow Sex Will Be Good Again / Katherine Angel

מוזמנת להמשיך לעקוב:

רוצה לקבל עדכון כשיוצא פוסט חדש?

מוזמנת להכניס פרטים ותקבלי עדכונים על פוסטים חדשים,
המלצות קריאה, ומפגשים שווים שאני מארגנת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן